خانه / مقالات / دورکاری / عادت کنید در خانه کار کنید!

عادت کنید در خانه کار کنید!

در سال های اخیر  به خصوص با پیشرفت تکنولوژی با برنامه کاری، کار در خانه بسیار آسان تر شده است. برای بعضی از مردم به خصوص آن‌ها که عادت کردند در شرکت‌های بزرگ کار کنند، عادت به کار در محیط های کم‌تر سازمان یافته مقداری زمان‌بر است.  در این مقاله پیشنهاداتی درباره اینکه چگونه به بهترین نحو  با برنامه کاری هدفمند در خانه کار کنید مطرح می شود.

 قدم اول: مرزبندی

همان طور که در (مقاله آیا کار در خانه برای شما مناسب است )گفته شد هنگامی که کار در خانه را آغاز می‌کنید، ایجاد محیط کاری مناسب و مشخص کردن مرز ها امری ضروری است. بسیار دلسرد کننده است که به منظور جلوگیری از مزاحمت خانواده  یا دوستان‌تان تلاش کنید در آشپزخانه تعادل لپ تاپ را روی زانوهای تان حفظ کنید؛ باید قوانینی برای خود و دیگران وضع کنید تا همه به جای این‌که کارهای تان را خراب کنند از شما حمایت کنند.

اگر افراد دیگری هم در خانه هستند ساعت کاری خود را برای آن‌ها مشخص کنید. هنگامی که سعی دارید کاری را در زمان معین انجام دهید وقفه‌های غیر کاری خسته کننده است.

time-work

برنامه زمانی شما با افراد دیگر خانواده

 • از قبل معین کنید که چگونه می خواهید به مدیریت زمان در خانه بپردازید و از این طریق مرزهایی برای خود ایجاد کنید، مثلاً ساعت شروع و پایان کار روزانه را مشخص کنید.  در اختیار داشتن اتاق مجزا بسیار مهم است، زیرا می‌توانید در اتاق را بسته و مزاحمت‌ها را کم کنید. موضع خود را حفظ کنید، مردم اهمیت کارتان را به زودی درک خواهند کرد.
 • اگر کار شما مستلزم پذیرش بازدید کنندگان است، سعی کنید محوطه ای را برای آنان در نظر بگیرید که تزئینات داخلی آن جا حواس‌شان را پرت نکند. هر چه‌قدر هم با مهمان‌هایتان صمیمی باشید، نادیده گرفتن توده‌ای از لباس‌های شستنی کف آشپزخانه بسیار زننده است. اگر نمی توانید از بروز چنین وضعیت‌هایی جلوگیری کنید رستوران یا هتلی محلی را پیدا کنید و مهمان‌هایتان را یکی دو ساعت در آن‌جا ملاقات کنید.  دوباره تاکید می‌شود که مرزبندی شما را قادر می کند تمرکز بیشتری داشته باشید و مفهوم حرفه ای بودن را به وجود آورید.

نکته آموزنده:

 اگر فردی برون گرا هستید و از همهمه حضور دیگران در اطراف خود لذت میبرید، فراهم کردن مقدمات این کار بسیار مهم است. می توانید طوری برنامه ریزی کنید که تعداد روزهای مشخصی در اداره باشید و میان این روزها و روزهای آرام‌تر و پربازده تر در خانه، تعادل ایجاد کنید. اگر خود اشتغال هستید و برای خود کار می کنید باید جلسات و دیدارهای کاری رو به طور منظم زمان بندی کنید تا با دیگران سر و کار داشته باشید و از آن‌ها انرژی بگیرید.

قدم دوم: ایجاد برنامه کاری روزانه

ایجاد تمایز میان روزی که در خانه هستید با روزی که سر کار هستید حائز اهمیت است. اگر زمان کار و فراغت شما با هم قاطی شود، ممکن است احساس کنید که همیشه مشغول کار هستید و زمانی که استراحت می‌کنید از ناتمام گذاشتن پروژه تان احساس گناه می‌کنید. این تمایز به طور طبیعی زمانی به وجود می‌آید که باید به سفری کاری یا غیرکاری بروید، اما هنگامی که برنامه روزانه تان تغییر می‌کند باید راهی پیدا کنید که خود را با آن وفق دهید.  برای مثال، این کارها در برنامه روزانه تان جای دارند (درست کردن یک فنجان قهوه یا چای، بردن آن به میز کار، بستن در و روشن کردن کامپیوتر).  به محض آن‌که چند بار انجام دهید، مرزهایی در برنامه روزانه شما شکل می گیرد که در قالب آن‌ها می توانید به طور موثر کار کنید.

نکته آموزنده:

اگرچه ممکن است برای‌تان جالب باشد که با لباس خانه در دفتر کار بگردید، اما هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید طوری لباس بپوشید که انگار راهی اداره هستید. لازم نیست که کت شلوار یا لباس خیلی شیک بپوشید اما تغییر لباس نشانه‌ای دیگر از آغاز روز کاری شما است.

طوری برنامه ریزی کنید که در طی روز هیچ زمانی را از دست ندهید. وضعیت کار در خانه این است که مزاحمت‌ها و وقفه‌های کاری، بیشتر تحت اختیار شما هستند. دیگران به دلخواه از کنار میزتان عبور نمی‌کنند و اطلاعات نمی خواهند، یا از آن بدتر، درخواست نمی کنند کاری برای‌شان انجام دهید. وقت بسیاری صرف این مسائل می‌شود که ناشی از حضور و در دسترس بودن شما است.

قدم سوم: زمان استراحت خود را تنظیم کنید

 • مطمئن شوید که در طی روز زمانی را به استراحت اختصاص می دهید.  تمرکز بیش‌تر افراد کمابیش پس از بیست دقیقه کاهش می یابد و اگر بعد از این زمان هم‌چنان به کار ادامه دهید،  فکر کردن بسیار مشکل می شود. استراحت کردن، حتی قدم زدن کوتاه، به قدرت تفکرتان نیرویی تازه می‌بخشد. البته برقراری تعادل میان زمان استراحت و بهره‌وری ضروری است.
 • سعی کنید با انجام دادن کارهای دیگر تمرکزتان را برهم نزنید.  با تقسیم انرژی‌تان برای انجام دادن کارهای مختلف فقط وقت تلف خواهید کرد و از کارایی شما کاسته خواهد شد.

قدم چهارم: میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنید

مطمئن شوید که برای پایان روز خود نیز برنامه ریزی کرده‌اید. که در خانه کار می کنید، به آسانی می توانید در محیط کار خود بنشینید و جنبه شخصی زندگی‌تان را نادیده بگیرید. ایجاد تعادل میان این دو جنبه از زندگی بسیار مشکل است، اما همه به استراحت و فراغت از کار نیاز دارند.

نکته آموزنده:

زمانی را به خود، دوستان، خانواده و علایق دیگرتان اختصاص دهید؛ با این کار در بلند مدت بسیار شاد تر خواهید بود.

checklist

اشتباهات رایج:

 • تمرکزتان را از دست می‌دهید

ممکن است کار در خانه برای کسانی که از محیط های پویا و حضور در دفتر کار شلوغ لذت می‌برند، لذت بخش نباشد. برای این دسته از افراد ایجاد پویایی با انجام دادن فعالیت‌هایی که آن‌ها را از تنهایی دربیاورد وسوسه انگیز است.  گذر از فعالیتی به فعالیت دیگر احساس در جریان بودن را ایجاد می کند، اما ممکن است بازه بسیاری نداشته باشد. اگر نگران این موضوع هستید که ممکن است به جای کار کردن مستعد جابجا کردن فعالیت‌هایتان باشید، ابتدای صبح چند دقیقه وقت بگذارید و فهرستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید. بدین ترتیب انرژی شما متمرکز خواهد شد و این اطمینان به وجود می‌آید که خروجی  فعالیت روزانه شما ارزشمند است.

 • نمی توانید از کار دست بکشید

هنگامی که دفتر کار در خانه قرار گرفته است کار کردن بیش از انداره بسیار راحت است. به خصوص زمانی که یک کسب و کار جدید به راه انداخته‌اید، این وضعیت، اتفاق می‌افتد؛ مراحل اولیه کار واقعا پر جوش و خروش و فعالیت طولانی مدت اجتناب ناپذیر است. پاسخ به تعداد کمی ایمیل باعث صرف زمان بسیاری در مقابل کامپیوتر می‌شود که در نهایت از وقت مختص به زندگی شخصی تان می کاهد. سعی کنید خود را در چارچوب قوانینی که وضع کرده اید قرار دهید و فقط در موقعیت‌های خاص برای کارهای فوریتی یا ضرب العجل‌های مهم استثنا قائل شوید.

 • متوجه گذشت زمان نیستید

اگر انرژی حاصل از کار کردن در کنار دیگران را از دست داده اید، ممکن است به تلفن روی آورید تا حضورنداشتن  آنان را در اطرافتان جبران کنید.  به آسانی تمام روز را پای تلفن سر می‌کنید و در نتیجه مجبورید تا دیر وقت کار کنید تا نتیجه روزانه‌ای که در نظر دارید را به دست آورید.

دوباره مسئله همان نظم و ترتیب است. زمانی را به برقراری تماس با دیگران اختصاص دهید،  اما بر روی آن تسلط داشته باشید.  یک ساعت بزرگ روی دیوار مقابل تان به شما یادآوری می کند که چه مقدار زمان برای هر فعالیت  صرف کرده اید.

راه های موفقیت:

 • مرزی را میان فضای خانه و کار خود ایجاد کنید تا به آسانی دو نیمه زندگی خود را مجزا کرده باشید.
 • قوانین ساده ای برای خود بگذارید. برای مثال ساعات شروع و پایان روز کاری خود را مشخص کنید تا هم شما هم افرادی که همراه‌تان زندگی می‌کنند به برنامه روزانه جدید عادت کنند.
 • محیط کار خود را مرتب و خوشایند نگه دارید تا بازدید کننده‌ها از وضعیت داخل دفتر کار خانگی تان وحشت نکنند!
 • طوری برنامه ریزی کنید که در طی روز واقعا کاری انجام دهید. مطمئن شوید که در برنامه‌تان زمان‌های استراحت منظمی در نظر گرفته اید، زیرا این کار کمک می‌کند تمرکز شما افزایش یابد.
 • اجازه ندهید کارهای مربوط به خانه یا باغچه حواستان را پرت کند. این کارها را می توانید پس از اتمام کار دفتر انجام دهید.
 • اگر برون گرا هستید و از حضور دیگران در اطراف خود بهره می‌برید، ارتباط‌تان را قطع نکنید. میان زمان حضور در اداره و زمان آرام تر حضور در خانه تعادل ایجاد کنید تا به بهترین نحو از هر دو حالت برخوردار شوید.
 • در پایان روز کاری به تمام معنا از کار دست بکشید. قوانین تان را رعایت کنید و روز کاری خود را در همان ساعتی که برنامه ریزی کرده‌اید به پایان برسانید.  هنگام عصر به سراغ ایمیل‌هایتان نروید مگر این‌که مورد اضطراری یا ضرب‌الاجل مهمی در کار باشد که باید به آن رسیدگی کنید.

 

درباره‌ی hanitala

همچنین ببینید

کار در خانه

آیا کار در خانه برای شما مناسب است؟

کار در خانه برای بسیاری از مردم  گزینه جذاب شغلی به شمار می‌رود. در وضعیت …

دور کاری (آزمون)

آیا می‌توانید در خانه به خوبی کار کنید؟(آزمون)

کار در خانه برای برخی افراد لذت بخش است. اما قبل از اینکه عجله بکنید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *