خانه / مقالات / دورکاری / آیا کار در خانه برای شما مناسب است؟

آیا کار در خانه برای شما مناسب است؟

کار در خانه برای بسیاری از مردم  گزینه جذاب شغلی به شمار می‌رود. در وضعیت مطلوب کار در خانه شما را از فشار رفت و آمد روزانه خلاص می کند، در نتیجه می‌توانید کار خود را در آرامش و بدون وقفه‌های ناشی از حضور در اداره انجام دهید و نیز مقدار زیادی وقت اضافه برای پیگیری علایق خارج از محیط کار خود در اختیار خواهید داشت اما انتقال کار به خانه همیشه راحت و ساده نیست.

از لحاظ تسهیلات، هزینه و آسایش هیچ چیز مانند دفتر کار خانگی نیست. اما از سوی دیگر شما به معنی واقعی کلمه فقط بر خودتان متکی هستید و اگر دارای نظم و ترتیب نباشید به جای کار کردن بیشتر وقتتان را صرف کودکان یا ایستادن جلوی در یخچال و غیره می‌کنید. لازم است تا برنامه کار روزانه‌تان را سر و سامان بدهید.

 قدم اول: در نظر داشته باشید آسیب‌پذیری شما در برابر احساس تنهایی چقدر است؟

برون‌گراها

برخی از مردم در تنهایی احساس راحتی بیشتری می‌کنند تا زمانی که با دیگران هستند، بعضی از مردم به طور ذاتی برونگرا هستند و در همراهی با دیگران شکوفا می‌شوند. این دسته افراد از توجهی که با آن‌ها می‌شود انگیزه می‌گیرند و به دیگران و واکنش‌های آن‌ها توجه کرده و جهت می‌گیرند. آن‌ها به طور ذاتی صمیمی، مهربان و خوش بین‌اند و اعتقاد دارند که دیگران به طور کلی خوب هستند. ممکن است این افراد قادر باشند عملا کار در خانه را انجام دهند اما به احتمال زیاد از تنهایی رنج می‌برند آن‌ها باید این استراتژی را داشته باشند که در خانه کار می‌کنند و همچنان ارتباطشان با دنیای بیرونی که بدان نیاز دارند حفظ می‌شود.

درون‌گراها

افرادی که بیش‌تر درون‌گرا‌ هستند نیاز به فضا و زمانی دارند که از دیگران دور باشند تا باتری های خود را دوباره شارژ کنند، زیرا تعاملات اجتماعی انرژی آن‌ها را کاملاً تخلیه می‌کند آن‌ها بیشتر به‌صورت درونی انگیزش می‌یابند و یک حس درونی نسبت به کار دارند. آن‌ها به انگیزه دیگران شک دارند و تمایل ندارند که بدون دلیل منطقی به دیگران اعتماد کنند. هم‌چنین در موقعیت‌های گروهی سرد و جدا از دیگران هستند. این افراد به طور عادی در محیط‌هایی که تنها هستند تعادل و انگیزه‌شان را بهتر حفظ می‌کنند، اما آن‌ها می‌توانند با گسترش شبکه‌های‌شان از اطلاعات و حمایت دیگران بهره‌مند شوند.

دورکاری

 قدم دوم: درباره دلایل تمایل‌تان به کار در خانه صادق باشید.

مردم کار در خانه را به دلایل مختلف انتخاب می کنند. دلایل مثبت بسیاری برای تمایل به صرف زمان کمتری در دفتر کار وجود دارد که متأثر از زندگی خصوصی افراد است مانند تعهدات رو به افزایش خانواده یا تصمیم به تحصیل به صورت پاره وقت.

با این حال دلایل منفی بیشتری وجود دارد که ما را وادار می‌کنند چندروز درهفته به دنبال راه فرار باشیم مثلاً:

 • یک رئیس سخت گیر
 • زورگویی یا اذیت و آزار
 • سیاست‌های سازمانی
 • اضافه‌کاری
 • فشار کاری

بیش‌تر مردم یک بار یا بیشتر مشکلات نامبرده را متحمل شده اند، اگر با کمی دقت و شجاعت مسائل را تفکیک و دسته بندی کنید۱۰۰٪  احساس بهتری خواهید داشت.

اگر در محیط کار خود ناراحت هستید به یاد داشته باشید که:

 • شما نیز مانند دیگران از این حق برخوردار است که در محیط کار به شما احترام بگذارند.
 • در محیط کار اگر به هر طریق مورد زورگویی و اذیت قرار گرفتید باید هرچه زودتر به دنبال راه حل باشید و درخواست کمک کنید.
 • فشار کاری ممکن است شما را بیمار کند و نه تنها بر زندگی کاری بلکه بر زندگی خصوصی تان نیز اثر بگذارد. باید به دیگران اجازه دهید از احساسات‌تان با خبر شوند تا بتوانند برای کمک به شما گام بردارند از این‌که کارها را به همکار یا کارمند جدید محول کنید هراس نداشته باشید، زیرا این به معنی پذیرش شکست نیست بلکه نشانه ای از مدیریت معقول زمان است.
 • هر کسی اشتباه می‌کند، اگر برای کامل بودن، فشار فراوانی بر خود وارد کنید، اشتباه می‌کنید زیرا هیچ کس کامل نیست. به یاد داشته باشید یک اشتباه حتی اگر از آن چیزی یاد نگیرید تنها یک اشتباه است، پس اگر مسائل درست پیش نرفتند خودتان را اذیت نکنید. اگر درباره چیزی نگران هستید مدیرتان را در جریان بگذارید، اگر می توانید برای برطرف کردن آن اقدام کنید و سپس به کار ادامه دهید.

نکته:

کار در خانه= اعتیاد به پرکاری؟

اگر می‌دانید که به پرکاری گرایش دارید قبل از آن که کار در خانه را آغاز کنید با دقت به تعادل میان کار و زندگی خود فکر کنید. دفتر کار در خانه برای شما به این معنا خواهد بود که شما می توانید در هر لحظه از شبانه روز ایمیل‌های خود را چک کنید. مسلماً این موضوع مهم است که در کار خود بهره وری بالایی داشته باشید. در هر حال این همان چیزی است که ما در ازای آن درآمد کسب می‌کنیم اما باید درباره مسائل خودتان حساس باشید. در فصل سوم درباره چگونگی محدود کردن ساعت کاری توصیه های بسیاری شده است اما قدم اولیه آن است از محدودیت های شخصی و نیاز به ایجاد تعادل میان الزامات کاری و سایر مسائل زندگی خود آگاه باشید.

قدم سوم: درباره آن با نزدیکترین اطرافیان‌تان صحبت کنید.

اگر شما همسر، خانواده یا هم‌خانه دارید صرف زمان بیش‌تر در خانه بر آن‌ها نیز اثر خواهد گذاشت. در بسیاری مواقع این تأثیر مثبت خواهد بود چرا که ممکن است کسی پیشنهاد داده باشد به صورت انعطاف‌پذیرتری کار کنید، اگر تعهدات خانوادگی دارید، برای مثال برای این که مطمئن شوید از کودکان و نوجوانان یا بستگان بیمارتان مراقبت می‌شود، ممکن است لازم باشد در کنار آنان کار کنید.

تصمیم یک‌جانبه اتخاذ  نکنید و مطمئن شوید که برنامه های شما با برنامه های دیگران آن‌قدر تضاد ندارد که آنها طرح شما را اجرا نشدنی و ناکارآمد بدانند این بدان معنا نیست که شما نباید گزینه کار در خانه را امتحان کنید زوج های بسیاری در کنار هم با موفقیت در کنار هم کار می‌کنند اما اطمینان حاصل کنید که سناریوی شما در عالم واقعیت نیز کاربردی است.

 قدم چهارم: درباره آن با رئیس خود صحبت کنید.

در مباحث استخدامی، انعطاف پذیری ساعت کاری، مسئله‌ای مهم به شمار می رود و اکثر مردم اعتقاد دارند که این مسئله می‌تواند تعادل مثبت میان کار و زندگی ایجاد کند.

 نکته آموزنده:

به یاد داشته باشید که درخواست شما برای تنظیم ساعت کاری انعطاف پذیر به این معنا نیست که خود به خود مورد قبول واقع خواهد شد لازم است برنامه مطلوبی ارائه کنید که تاکید کند شیوه جدید کار شما بیش‌تر از آنکه به کسب و کار ضربه بزند برای آن سودآور است.

 

شما لزوماً نباید جزء والدین به شمار آیید که بتوانید درخواست موقعیت جدید کاری کنید، اما دلایل‌تان هر چه هست باید آن‌ها را برای رئیستان توضیح دهید.

به منزله قدم اول به جای این که در دفتر کار رئیس تان حاضر شوید و او را در معرض رگبار سوال هایتان قرار دهید ایمیلی درباره برنامه‌های جدید خود برای او بفرستید. به احتمال زیاد وی درباره آنچه در ذهن شما می گذارد نظری ندارد، مگر اینکه از قبل در این رابطه با هم صحبت کرده باشید، تمامی اطلاعات و آگاه سازی اولیه باعث می شود کمتر احساس کند که یک باره در معرض حمله این موضوع قرار گرفته است.

 

 مزایای بالقوه کار درخانه را به دقت توضیح دهید و از قبل خود را برای پاسخ به پرسش های زیر آماده کنید:

 • آیا گمان می کنید هم‌چنان بتوانید عضو مؤثری در تیم باشید؟
 • تغییر در ساعات کاری شما چگونه بر همکاران تأثیر می گذارد؟
 • از دیدگاه شما نتیجه نهایی کاری که انجام می دهید چیست؟
 • تغییر در ساعات کاری شما چگونه می تواند اثر مثبت بر کسب و کار بگذارد؟

اگر رییستان با برنامه‌های شما موافقت کرد به تمامی همکاران و کسانی که باید از این قضیه مطلع شوند بگویید، پس از آن می توانید درباره ساماندهی دفتر کار در منزل بیندیشید.

 قدم پنجم: برای دوره ای از سازگاری مجدد آماده شوید

مشغول طراحی کاری جدید هستید مسائل بسیاری برای فکر کردن وجود دارد و ایجاد یک دفتر کاری در منزل می‌تواند سرگرم کننده باشد. اگرچه باید به دلیل لازم است بارها بهترین نظام بایگانی جهان را ارائه کنید، پوستر را دوباره بر دیوار آویزان کنید، یا بررسی کنید که کسی در ۵ دقیقه اخیر با شما تماس گرفته است یا خیر. باید جدا دست به کار شوید تا چند وقت کارهایی را انجام دهید، و در ابتدا ممکن کارها به سختی پیش برود.

انتظار نداشته باشید که بتوانید تمامی مسائل را  فوری حل و فصل نمایید! به احتمال زیاد شما به مقداری وقت نیاز دارید تا خود را با موقعیت سازگار کنید. سعی کنید با استفاده از فعالیت‌های سودمند که روزهای اولیه شما را در رسیدگی به امور یاری می کنند تهیه و به آن عمل کنید.

 اشتباهات رایج:

 • متوجه نیستی تا چه اندازه همراهی دیگران را از دست می‌دهید:

اگر شما به طور ذاتی فردی اجتماعی هستید، ممکن است کار کردن دور از هیاهوی اداره برای‌تان مشکل باشد. بدیهی است بالاخره به روش جدید کاری خود عادت خواهید کرد، اما عمیق و طولانی درباره آن فکر کنید که آیا تصمیم درستی گرفته اید-  این باب سلیقه هر کس نیست.

 • به دلایل نادرست تصمیم می‌گیرید در خانه کار کنید:

اگر اوقات سختی را در محل کار می‌گذرانید، ایده عقب نشینی به سوی آرامش خانه می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد. اگر مشکل جدی و واقعی وجود دارد که باید با آن مقابله کنید این فکر خوبی نیست، باید روزهایی که هنوز در دفتر کار هستید به آن مسئله رسیدگی کنید. به یاد داشته باشید که هیچ کس، هر چقدر هم که مقامش بالا باشد، حق ندارد در محیط کار با شما رفتار غیر منصفانه داشته باشد، و این حق شماست که به شما احترام بگذارند. هیچ‌گونه زورگویی و آزار و اذیت را در  محل کار تحمل نکنید و قبل از آن‌که سلامتی شما به خطر بیفتد سریع اقدام کنید.

 • فکر می‌کنید که همه آن‌ را ایده مطلوب خواهند دانست:

ممکن است کار در خانه ایده خوبی برای شما باشد اما احتمال دارد برای کسانی که از این تصمیم شما تاثیر می پذیرند مناسب نباشد. درباره آن با همسر و خانواده خود صحبت کنید تا به برنامه‌هایی برسید که همه از آن‌ها احساس رضایت‌مندی کنند و سپس درباره طرح‌های خود با رئیس‌تان صحبت کنید. آن‌چه را که می‌خواهید انجام دهید توضیح بدهید و حواس‌تان باشد که تاکید کنید چگونه تغییر برنامه کاری شما اثرات مثبت به همراه خواهد داشت.

 راه های موفقیت:

 • مطمئن شوید از آن دسته افرادی هستید که می توانند زمان بسیاری را خارج از دفتر کار بگذارنند، آیا شما از این‌که وقت بیشتری را به خود اختصاص دهد احساس شادی و رضایت می کنید؟
 • با خودتان درباره دلایل تمایل به کار در خانه صادق باشید. اگر تلاش می‌کنید از مشکلات محل کار دوری کنید، کار در خانه را انتخاب نکنید.
 • اگر در محل کار به خوبی با شما رفتار نمی شود به سرعت برای حل این مشکل اقدام کنید. اگر اجازه دهید این مسئله به درازا بکشد اثرات جدی برای شادمانی و سلامتی شما خواهد گذاشت.
 • اگر گرایش به پرکاری دارید کاملاً درباره این موضوع فکر کنید که آیا کار در خانه به راستی ایده مناسبی برای شما به شمار می آید یا نه. دست کم اگر در دفتر کار باشید بعضی اوقات باید به خانه بروید!
 • درباره برنامه‌های‌تان با هر کس که از آن تصمیم می پذیرید مانند همسر، خانواده یا هم‌خانه‌ای خود صحبت کنید. به تمامی اعتراضات یا پیشنهادات آن‌ها گوش دهید و به یاد داشته باشید که همیشه نمی‌توانید همه چیز را با روش خود پیش ببرید.
 • برنامه‌های‌تان را برای رئیس‌تان کاملاً روشن کنید. خبرهای مربوط به برنامه‌های‌تان را معقولانه به اطلاع آن‌ها برسانید و طوری اعلام کنید که به نظر نیاید درخواست شما اولتیماتوم است.
 • بر منافعی تاکید کنید که کار خانه شما در تمام یا بعضی روزهای هفته برای شرکت به همراه دارد.
 • بدانید هنگامی که کار در خانه را شروع می‌کنید به زمان نیاز دارید تا خود را با موقعیت جدید سازگار کنید. برای خود یک فهرست معقول از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید تا در مدت زمانی که به وضعیت جدید خود عادت می‌کنید دستاوردی داشته باشید.

درباره‌ی hanitala

همچنین ببینید

عادت-به-کار-در-خانه

عادت کنید در خانه کار کنید!

در سال های اخیر  به خصوص با پیشرفت تکنولوژی با برنامه کاری، کار در خانه …

دور کاری (آزمون)

آیا می‌توانید در خانه به خوبی کار کنید؟(آزمون)

کار در خانه برای برخی افراد لذت بخش است. اما قبل از اینکه عجله بکنید …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *